چرا نیما حسین‌پور، سوژه‌ی جلد نمی‌شود؟

نویسنده: احسان ناظم‌بکایی
دو هفته‌ی پیش، ابوظبی بودم. دعوت شركت سامسونگ باعث شد ناگهان خودم را در میان مسابقات جهانی مهارت ببینم...
دو هفته‌ی پیش، ابوظبی بودم. دعوت شركت سامسونگ باعث شد ناگهان خودم را در میان مسابقات جهانی مهارت ببینم. میدان رقابت جوانان فنی و حرفه‌ای جهان و جایی كه دست‌ها، چشم‌ها و سرعت عمل حرف اول را می‌زد. مثل خیلی‌ها تا قبل از رفتن، اصلا نمی‌دانستم چنین مسابقاتی هست اما وقتی رفتم، متوجه شدم چقدر این مسابقات برای دنیا مهم است و دست‌كمی از المپیك ندارد. عکس‌ها و فیلم‌های كوتاهی را كه از مسابقات گرفته بودم، در اینستاگرامم شیر كردم و دیدم، مسئولان برگزاری دوره‌ی بعدی مسابقات كه در كازان روسیه برگزار می‌شود، صفحه‌ام را لایك و پیگیری می‌کنند. در صفحه‌ی worldskillskazan2019 دیدم كه پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در كاخ كرملین، میزبان تیم ملی مهارت كشورش بوده و كلی با جوانان فنی و حرفه‌ای روس گپ و گفت كرده است.
در طول برگزاری مسابقات هم دیده بودم كه مسئولان شرکت‌ها و نهادهای مختلف سراغ هموطنان‌شان می‌روند مثلا مسئولان سامسونگ كه شركتی كره‌ای است سراغ جوانان مهارت كشورشان می‌رفتند و حواسشان به آن‌ها بود و ... اما تیم مهارت خودمان چه شد؟ بعد از استقبالی نیم بند و شبانه در فرودگاه امام(ره)، عملا رها شدند. وقتی به نیما حسین پور، تنها مدال آور كشورمان زنگ زدیم، كلی تعجب كرد كه چطور پیدایش كردیم و چرا داریم با او گفت‌وگو می‌کنیم؟ واقعیت درباره‌ی وضع فنی و حرفه‌ای و جوانان اهل مهارت خیلی تلخ است. از سویی مسئولان و رسانه‌ها و...مدام شعار حمایت از تولید كالای ایرانی؛ اشتغال جوانان و ...می‌دهند اما در میدان عمل سكوتی عجیب حاكم می‌شود.
در این دو هفته، تیم مهارتمان مورد تفقد و پذیرایی كدام مسئول قرار گرفته؟ كدام رسانه، سراغ آن‌ها رفته؟ جلد كدام مجله شده‌اند؟ مهمان كدام برنامه‌ی تلویزیونی بوده‌اند؟ چه مراسمی برای تجلیل از آن‌ها برگزار شده؟ جواب همه‌ی این سوالات تقریبا هیچ است. وقتی جوانان مهارت كشورمان این‌گونه مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند و برای نشریات هم روی جلد رفتن ستارگان سینما و ... برای فروش بیشتر اهمیت دارد و مخاطب هم مطالبه‌ای برای ستاره كردن جوانان موفق مهارت ندارد، چرا باید نیما حسین‌پور روی جلد برود؟ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code