واژه‌ی زخمی را معنی کنید

نویسنده: زهره ترابی
اخبار قطار را که می‌گویند همه حواسشان به تعداد کشته‌هاست. همان‌جا بعد از شنیدن تعداد کشته‌ها همه افسوس می‌خورند که بنده‌های خدا بیخود و بی‌جهت جانشان را از دست دادند...
#عمو#قطار#تلنگر
اخبار قطار را که می‌گویند همه حواسشان به تعداد کشته‌هاست. همان‌جا بعد از شنیدن تعداد کشته‌ها همه افسوس می‌خورند که بنده‌های خدا بیخود و بی‌جهت جانشان را از دست دادند. گوینده‌ی خبر تعداد زخمی‌ها را که می‌گوید ملت از زنده ماندن آن‌ها خوشحال می‌شوند. توی اخبار به همه‌ی آدم‌هایی که‌ بعد از یک فاجعه نمی‌میرند اما راهی بیمارستان می‌شوند، می‌گویند زخمی.

تا 10سال پیش ما هم جزء کسانی بودیم که وقتی در اخبار می‌گفتند فلان تعداد زخمی شدند می‌گفتیم خدا را شکر که عمرشان به دنیا بوده و برمی‌گردند سر خانه و زندگی‌شان. 10سال قبل اما توی همین جاده به جای دوتا قطار دوتا اتوبوس خوردند به هم. پسرعموی من هم یکی از همین آدم‌ها بود؛ یکی از همین زخمی‌ها که احتمالا مردم وقتی پای اخبار ساعت نه شام می‌خوردند و خبر را می‌شنیدند که این تعداد به جای مردن فقط زخمی شده‌اند، برایشان خوشحال بودند. اما ما‌‌ همان موقع از نزدیک با معنای زخمی آشنا شدیم. آن هم وقتی شنیدیم که در بیمارستان پسرعمویم را با یک باند روی سر گذاشته بودند جزء مریض‌هایی که نمی‌شود برایشان کاری کرد. درست است که اسمش آمده بود توی زخمی‌ها اما اگر عمویم نبود که به داد پسرش برسد و ببردش یک بیمارستان دیگر معلوم نبود چه اتفاقی می‌افتد.
پسرعموی من جزء بهترین زخمی‌های آن تصادف بود. با آن‌که سرش آسیب دیده بود و تا ماه‌ها درگیر بیمارستان بود اما بازهم همه چیز به خیر گذشت و به زندگی عادی برگشت، البته به زندگی عادی‌اش در این 10سال مراجعه‌های‌گاه و بی‌گاه به بیمارستان و بستری شدن هم اضافه شده است.
حالا هرجا اسم زخمی می‌آید، هرجا که می‌گویند فلانی زنده از زیر آوار، از توی آتش، از میان ماشین چپ‌کرده بیرون آمده، من دوباره به معنای زخمی فکر می‌کنم؛ به این‌که این کلمه چقدر معنی توی خودش جا داده، که هم‌‌ همان خانمی که اخبار نشان داد که در برخورد قطار‌ها سرش خورده به یک جایی و با یک اسکن معلوم شده هیچی‌اش نبوده (واقعا خدا را شکر) اسمش زخمی است و هم آن کسی که درصد بالایی سوختگی داشته و معلوم نیست از این به بعد قرار است چطور زندگی کند.
کاش موقع اعلام اخبار سوانح برای نشان دادن وخامت اوضاع و عمق فاجعه، به تعداد زخمی‌ها هم به اندازه‌ی کشته‌ها اهمیت بدهند. اصلا تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها را سرجمع اعلام کنند و این تعداد را ضربدر چهار بکنند تا خانواده‌ها هم در حداقل‌ترین حالت ممکن به حساب بیایند. پدر، مادر، همسر یا بچه جانشان به جان آن آدم توی سانحه وصل است و هر اتفاقی که برای آن شخص بیفتد، زندگی آن‌ها را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. شاید با این کار و با بزرگ‌تر کردن عدد، تلنگر بیشتر شود، ضربه مهلک‌تر باشد وحواس همه جمع‌تر شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code