مچ‌اندازی الناز و صحرا

نویسنده: احمد رنجبر
حتما «خفه‌گی» فیلمی خوب و قابل بحث است اما به همان اندازه که در این مدت خود فیلم نقد شده، بازی الناز شاکردوست هم مورد توجه است...
حتما «خفه‌گی» فیلمی خوب و قابل بحث است اما به همان اندازه که در این مدت خود فیلم نقد شده، بازی الناز شاکردوست هم مورد توجه است. حتما وقتی یک بازیگر در فیلمی «خوب» است، سر زبان‌ها می‌افتد (نمونه‌ی تازه‌اش لیلا حاتمی در رگ خواب) اما ماجرای شاکردوست متفاوت است. او در این سال‌ها برای متفاوت بودن دورخیز زیادی کرد تا این‌که در «خفه‌گی» مزد تلاشش را گرفت. حالا نقش «صحرا مشرقی» در کارنامه‌ی او یگانه است و حتما تا سال‌های سال به آن آدرس داده می‌شود. شاکردوست چه کرده که خاص و عام در تمجید بازی‌اش سنگ‌تمام گذاشته‌اند؟ برای رسیدن به پاسخ، شخصیت او را آنالیز کردیم تا این‌گونه پی به ریزه‌کاری بازی شاکردوست ببریم. صحرا مشرقی، دختری با ویژگی‌های درونی خاص است و بازیگر باید تمام حالت‌های نهفته را در بازی‌اش به نمایش بگذارد. آنچه کار شاکردوست را ارزشمند کرده، پی بردن به درون شخصیت و ارائه‌ی دقیق آن است.

سادگی
موقعیت صحرا: ظاهر شخصیت پاک و بی‌آلایش است. اصلا جمع خصوصیات صحرا، از او دختری ساده ساخته. رفتارش هم جز این نیست و به غیر از فصل انتهایی فیلم، کاری نمی‌کند که نشانی از دغل در آن باشد.
بازی شاکردوست: بازیگر برای نمایش سادگی و پاکی شخصیت بیشترین استفاده را از لحن می‌کند. حتی جایی که گیر می‌افتد و مسعود پی به همکاری او و زنش می‌برد، دروغ نمی‌گوید و اصل واقعیت را به زبان می‌آورد. در این سکانس، صحرا به جای بیان سریع، با لحن آرام، شمرده و غم دار حرف می‌زند و مسعود چاره‌ی جز تسلیم ندارد.

نفرت
موقعیت صحرا: به احترام آن‌ها که خفه‌گی را ندیده‌اند، مبهم می‌گوییم: صحرا به مسعود علاقه‌مند می‌شود و احساس می‌کند در ماجرای اختلاف او و همسرش حق با مسعود است. از آن سو نمی‌خواهد رشته‌ی الفتش با مسعود بریده شود، پس کاری می‌کند که 180درجه عکس چیزی است که در طول فیلم از شخصیت او دیدیم.
بازی شاکردوست: در این فصل از فیلم به طور کاملا محسوس می‌توان متوجه تغییر بازی شاکردوست شد. او همچنان حواسش به ذات آرام شخصیت هست اما تلاطم درونی صحرا و رفتاری که از او سر می‌زند، باعث می‌شود برافروخته باشد. شاکردوست در این فصل با چهره و ریتم کلامش که کمی تند می‌شود، حالت درونی صحرا را عرضه می‌کند...
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code