من پنالتی‌زن نیستم!

نویسنده: محمد امیرپور
«کی ‌یر‌كه‌گور» می‌گوید: «یکی از دلایلی که باعث می‌شود حس کنیم ضربات پنالتی زدن به فضای فوتبال نمی‌خورد،‌این است...
«کی ‌یر‌كه‌گور» می‌گوید: «یکی از دلایلی که باعث می‌شود حس کنیم ضربات پنالتی زدن به فضای فوتبال نمی‌خورد،‌این است كه  پنالتی شبیه دستنوشته‌ای است که روی متنی که قبلا از روی کاغذ پاک شده، نوشته شده باشد.» گذشته از نظریات «كه‌گور» در مورد وصله‌ی نچسب بودن ضربه‌ی پنالتی در فوتبال، تقریبا همه روی این موضوع اتفاق‌نظر دارند که پرسپولیس برانکو فنی‌ترین و باکیفیت‌ترین باشگاه لیگ برتری در دوفصل گذشته است  اما بحران پنالتی‌ زدن در باشگاه پرسپولیس، بزرگ‌ترین درد هواداران در همین سال‌هاست، جایی که سرخ‌ها در دوفصل گذشته 10پنالتی را از دست داده‌اند تا همه این سوال را بپرسند که چرا باشگاهی به بزرگی پرسپولیس پنالتی‌زن اول ندارد و هر بازیکنی که صلاح بداند - شما بخوانید مهدی طارمی- توپ را برمی‌دارد و با تقریبی بالای 60درصد آن را خراب می‌کند. اما داستان پنالتی خراب کردن در فوتبال ایران فقط به شاگردان برانکو و این یکی دوفصل مربوط نمی‌شود. کمی حافظه‌تان را بالاپایین کنید؛ از نیمه‌نهایی جام‌ملت‌های 1984، تا 1996 و 2004 و 2015. نسخه‌ی کار ایران هر وقت به ضیافت پنالتی‌ها رسیده، پیچیده شده است. این معضل فقط مختص تیم‌ملی هم نیست و در لیگ‌برتر هم مصداق‌های عینی دارد. در لیگ قهرمانان اروپای همین فصل اخیر، 92درصد پنالتی‌ها به گل تبدیل شدند. این آمار وقتی به لیگ برتر ایران می‌رسد، حدود 65درصد است؛ یعنی از هر سه ضربه‌ی پنالتی در فوتبال ایران، یکی هدر می‌رود. همشهری‌جوان بین تمام پنالتی‌هایی که هر سال قربانی نداشتن تمرکز و خودخواهی بازیکنان ایرانی می‌شود، رفته است سراغ مهم‌ترین ضربات پنالتی‌ای که در تاریخ فوتبال ایران به گل تبدیل نشدند و از روی خط دروازه عبور نکردند.

دی1349
پنالتی‌ای که هیچ‌وقت گل نشد

داور مسابقه  اعلام ضربه‌ی پنالتی به نفع تاج می‌کند.حسین کلانی و محراب شاهرخی به سمت داور هجوم می‌برند. ابتدا حسین کلانی اخراج می‌شود. علی جباری کماکان منتظر زدن ضربه‌ی پنالتی است، ‌اما حاشیه‌ها تمامی ندارد و محراب شاهرخی هم اخراج می‌شود.  اما اخراجی‌های پرسپولیس از زمین مسابقه بیرون نمی‌روند. یکی از اولین پنالتی‌های تاریخ دربی‌ها هیچ‌وقت زده نمی‌شود و شهرآورد نیمه‌کاره به پایان می‌رسد.

1363
قهرمانی‌ای که از دست رفت

ناصر محمدخانی، چنگیز و علیدوستی خط‌حمله‌ی مرگبار ایران را ساخته بودند. در حالی‌که ایران تنها چندثانیه تا شکست عربستان و رسیدن به فینال فاصله داشت، شاهین بیانی به اشتباه دروازه‌ی ایران را باز کرد. مسابقه به وقت اضافه و ضربات پنالتی رسید تا محمد پنجعلی پنالتی‌اش را گل نکند. پنالتی را محمد پنجعلی از دست داد که بهترین پنالتی‌زن پرسپولیس و ایران بود...
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code