فصل درویشان

نویسنده: حامد هادیان
ما، یعنی آدم‌های این دوره و زمانه، اتفاقات عجیب‌وغریبی را پشت سر گذاشته‌ایم؛ آدم‌هایی که حداقل پدرانشان یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های اجتماعی-سیاسی معاصر را در سال۵۷ درک کرده‌اند؛ بعد هشت سال جنگیده‌اند و از خاکشان دفاع کرده‌اند...
#دین#زمانه
ما، یعنی آدم‌های این دوره و زمانه، اتفاقات عجیب‌وغریبی را پشت سر گذاشته‌ایم؛ آدم‌هایی که حداقل پدرانشان یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های اجتماعی-سیاسی معاصر را در سال۵۷ درک کرده‌اند؛ بعد هشت سال جنگیده‌اند و از خاکشان دفاع کرده‌اند؛ بعد‌تر با انقلاب رادیویی، تلویزیونی، دیجیتالی و مجازی مواجه شده‌اند و از زاویه‌ای در دنیای مدرن و پست‌مدرن غوطه خورده‌اند، انواع و اقسام مشکلات از جمله تورم، بیکاری، تبعیض و زندگی کوپنی را درک کرده‌اند و پس از آن هر روز اتفاقی جدید و جدید و جدیدتر. این‌گونه زندگی ما با سرعت عوض می‌شود و هر روز هم  آماده‌ایم یک چیز عجیب و غریب را بگذارند توی دامن ما.
چند روز پیش برای شب‌های قدر همراه خانواده رفتیم به دانشگاه تهران. زیرانداز بردیم و مخلفاتی اعم از دمنوش، مقداری نان‌برنجی و میوه. پیک‌نیک‌طور. عین سه شب را روی چمن نزدیک کتابخانه‌ی دانشگاه نشستیم. اول به یک مداحی آرام گوش کردیم، بعد جوشن کبیر و در آخر هم قرآن‌به‌سر. وسطش هم که خسته می‌شدیم دراز می‌کشیدیم.
خیلی از آدم‌های دیگر هم آمدند یا بنا به سلیقه‌ی خودشان به جاهای عمومی دیگر رفتند. نمی‌دانم این‌طور مناسک دسته‌جمعی چند وقت است كه فراگیر شده ولی این‌گونه مراسم هم به نظرم جدید است.  نه اینکه ما چنین چیزهای نداشتیم ولی در نوع خودشان جدیدند. اینکه آدم‌ها خانوادگی برای چنین مراسمی خودشان را به یک جای عمومی برسانند. انگار بخشی دیگر از دینداری در دوره‌ای پرتلاطم بروز پیدا کرده است. مثل اینکه می‌گویند در دهه‌های اخیر مراسم اعتکاف رونق پیدا کرده یا دعای ندبه صبح‌های جمعه زیاده شده و خیلی از چیزهای دیگر.
با اینکه در دوره‌ی پرسرعت و پرتلاطمی هستیم و مشکلات با سرعت تمام خودشان را از روی دیوار و پنجره به ما می‌رسانند و آدم‌ها در مشکلات شخصی و اجتماعی غوطه می‌خورند و عده‌ای نوای وامصیبتا سر می‌دهند. ولی باز هم دین در زندگی مردم وجود دارد و بروز دارد و بیشتر می‌شود. روزی را می‌بینم كه مردم مانند گذشته برای دعای باران به بیابان‌های اطراف شهر خود می‌روند.
ما هر روز عوض می‌شویم و به شکل خاصی به نسلی طلایی در تاریخ تبدیل می‌شویم و  برخلاف آمارهای سیاه، دینداران خودشان را حفظ می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code