ستاره‌سازی از دل تاریخ

نویسنده: محمدصابری
فرمول اصلی همواره این است که شانس دیده شدن یک اثر هنری به‌خصوص در مدیوم سینما و تلویزیون با حضور یک چهره‌ی شناخته‌ شده...
فرمول اصلی همواره این است که شانس دیده شدن یک اثر هنری به‌خصوص در مدیوم سینما و تلویزیون با حضور یک چهره‌ی شناخته‌  شده و به‌اصطلاح مرسوم، «ستاره» بالا برود و همواره این یکی از اصول پذیرفته‌شده برای انتخاب ترکیب بازیگران یک فیلم یا سریال محسوب می‌شده است. این قاعده اما استثنائاتی هم دارد. کم نبوده‌اند آثاری که بیش از ویترین بازیگران به‌واسطه‌ی ساختار و روایت موردتوجه قرار گرفته‌اند و این‌گونه چرخه‌ی ستاره‌سازی صورتی معکوس پیدا کرده ‌و چهره‌هایی گمنام با حضور در این دست آثار ردای ستارگی بر تن کرده و به شهرت رسیده‌اند. در این گزارش مختصر به بازخوانی کارنامه‌ی چهره‌های کمتر شناخته‌شده‌ای در عرصه‌ی بازیگری سینما و تلویزیون می‌پردازیم که به‌واسطه‌ی حضور در یکی از سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی-مذهبی در کانون توجه قرار گرفته و مشهور شده‌اند. برخی از این بازیگران این حضور و درخشش را تبدیل به سکوی پرتابی برای ادامه‌ی مسیر حرفه‌ای خود در عالم بازیگری کرده‌اند و عده‌ای هم قدر این دیده شدن و شهرت را ندانسته و آرام‌آرام از ویترین توجه رسانه‌ها دور مانده‌اند. این بازخوانی محدود به مهم‌ترین چهر‌ه‌هایی است که از دل روایت‌های تاریخی-مذهبی سیما و سینما متولد شدند.

مصطفی زمانی
یوسف پیامبر(ع)/ مرحوم فرج‌ الله سلحشور/1387

با کدام اثر معروف شد؟
«یوسف پیامبر(ع)» آخرین ساخته‌ی تلویزیونی زنده‌یاد فرج‌الله سلحشور بود که مانند «مردان آنجلس» توانست بازیگری بااستعداد را به سینما و تلویزیون ایران معرفی کند.

نقشش چه بود؟
یوزارسیف یا همان «یوسف پیامبر(ع)» باز هم از آن نقش اول‌هایی بود که شانس ایفای آن به‌عنوان اولین تجربه‌ی بازیگری نصیب مصطفی زمانی شد.

‌چطور كشف شد؟
از میان خیل بازیگرانی که در پاسخ به فراخوان فرج‌الله سلحشور به‌صف شدند تا استعدادشان برای ایفای نقش در یک مجموعه تلویزیونی کشف شود، سیما و استعداد یک جوان مازندرانی متولد فریدون‌کنار بیشتر به چشم گروه تولید «یوسف پیامبر(ع)» آمد و مصطفی زمانی، یوزارسیف شد...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code