به اقیانوس بپیوند

نویسنده: احسان رضایی
یک عرض خیابان، فقط یک عرض خیابان آن طرف‌تر، کفشداری حرم است. اسم این «در» هست «باب قاضی الحاجات»؛ دری با نام یکی از صفاوت خداوند درباره‌ی برآوردن حاجت‌ها و دعاها؛ اتفاقی که می‌گویند...
یک عرض خیابان، فقط یک عرض خیابان آن طرف‌تر، کفشداری حرم است. اسم این «در» هست «باب قاضی الحاجات»؛ دری با نام یکی از صفاوت خداوند درباره‌ی برآوردن حاجت‌ها و دعاها؛ اتفاقی که می‌گویند در حرم امام حسین(ع) بیشتر می‌افتد و دعا در این‌جا مستجاب می‌شود. این در گوشه‌ی حرم است و بلافاصله بعد از این در، بین‌الحرمین شروع می‌شود. از بلندگویی که در همان ابتدای بین‌الحرمین است، مدام اسامی افراد مختلف خوانده می‌شود. ظاهرا بلندگوی بخش افراد گمشده است که اسامی را می‌خواند تا فرد به محلی که بقیه‌ی خانواده یا دوستانش منتظرش هستند، برود اما گاهی هم بعضی‌ها اسم دوست‌هایشان را می‌دهند تا این‌طوری در کربلا یاد آن‌ها کرده باشند. به‌جز این‌ها، صدای دسته‌های عزادار هم هست که هرچه به اربعین نزدیك‌تر می‌شویم،  بیشتر می‌شود. همه‌ی این صداها از «هتل حسنین» که محل استقرار ماست، خیلی واضح شنیده می‌شود. هتل حسنین، یک هتل قدیمی‌ساز است که مهم‌ترین ویژگی آن نزدیکی‌اش به حرم حضرت(ع) است. اما یک ویژگی دیگر هم هست؛ در پشت‌بام این هتل، سازمان اوج یک استودیوی تلویزیونی دایر كرده که بیشتر برنامه‌هایی که زنده از کربلا می‎بینید از همین استودیو پخش می‌شود. «استودیو عصر» درست روبه‌روی گنبد طلای امام حسین(ع)  است و برای همین مجری‌ها و مهمان‌ها، صندلی‌شان را با زاویه می‌گذارند که پشت به گنبد نباشند. امسال در همین استودیو یک برنامه‌ی متفاوت با حال و هوایی جوانانه هم هر روز ساعت18 روی آنتن شبکه‌ی دو می‌رود؛ برنامه‌ای با اسم «اقیانوس آرام».

«اقیانوس بزرگ است. اقیانوس باشکوه است. اقیانوس آرام است.» تیتراژ ابتدایی برنامه با دکلمه‌ی این سه جمله شروع می‌شود و بعد هم آواز تیتراژ روی یک انیمیشن می‌آید. آواز، انیمیشن، اقیانوس ... همه‌ی این‌ها یعنی تلاش برای ساختن یک ویژه‌برنامه‌ی مذهبی متفاوت. برای این‌که بیشتر متوجه این تلاش بشوید، کافی است بدانید هر قسمت از برنامه‌ی اقیانوس آرام حدود 45 دقیقه است که نیمی از این زمان، برای گزارش‌های تولیدی است و فقط نیمی از آن برای مصاحبه با مهمان، آن هم تازه با دو مهمان. هر شب برنامه دو مهمان دارد، یک مهمان که چهره‌ی ورزشی یا هنری معروف‌تری است و مهمان دوم، یک دهه هشتادی موفق. قرار است از همنشینی این دو مهمان، حرف‌هایی از جنس مشکلات و مسائل و نکات خاص جوان‌ها و نوجوان‌های امروزی زده شود، آن هم درست در کنار گنبد امام حسین(ع). یک‌جور تاکید بر این‌که راه‌حل مشکلات جوان‌های امروزی را هم در همین مسیر ارزش‌های اسلامی و دینی جست‌وجو می‌کنیم.

سوفیا از دانمارك
آیتم‌های برنامه متنوع است. در یک بخش، دو نوجوان بازیگر (مانی رحمانی و مائده نجفی) به پیاده‌روی اربعین آمده‌اند، با زائران نوجوان گپ می‌زنند و به موکب‌ها سرک می‌کشند و بعد کشف‌های خودشان را از این اتفاق برای بینندگان، با ادبیات خودشان تعریف می‌کنند. در یک سلسله گزارش دیگر، حجت‌الاسلام علی سرلک با چند نوجوان در فضاهای مختلف نجف و کوفه و کربلا جاهای مختلف را به آن‌ها معرفی می‌کند. یک مستند پرطرفدار داریم از داستان عجیب یک دختر نوزده‌ساله‌ی دانمارکی به اسم «سوفیا بوند» که مسلمان و شیعه شده و امسال برای اربعین به کربلا آمده است و بالاخره گزارش‌هایی از تهران که در آن‌ها با نوجوان‌های مختلف درباره‌ی مفاهیمی مثل کمپین، گینس، معجزه، مهمان‌دوستی، ... صحبت شده؛ مفاهیمی که هر کدام یک‌جورهایی به پیاده‌روی اربعین مرتبط است و حالا جواب‌های غیرکلیشه‌ای این نوجوان‌ها به سوال‌ها، دیدنی از آب درآمده.

از فوتبال تا سینما
در مورد مهمان‌های برنامه هم سعی كردیم چهره‌های متفاوتی باشند. از شایان مصلح، بازیکن پرسپولیس گرفته تا خانم الهه منصوریان، قهرمان ووشوی بانوان. از خانم سوگل طهماسبی و پویا امینی و امیرمحمد زند بازیگر گرفته تا پارسا قراخانلو، بازیگر نوجوان و خانم زهرا کیانی، قهرمان ووشوکاری که در عین جوانی رکورددار بیشترین مدال است. این کار هم برای طرح سوالات جدید و متفاوت است و هم نشان دادن گستره‌ی شیفتگان این اقیانوس آرام. جالب است که آمدن بیشتر مهمان‌های برنامه، داستان خاصی دارد؛ مثلا پویا امینی از خوابی گفت که روز عاشورا دیده بوده، ملیکا احدی، کاراته‌کای نوجوان گفت که امسال عاشورا توی اردو بوده و دلش گرفته و از امام حسین(ع)خواسته کربلا نصیبش شود یا خانم منصوریان تعریف کرد که برای گرفتن ویزای چین (او امسال در لیگ ووشوی چین به عنوان لژیونر بازی می‌کند) رفته بوده و آن‌جا برای یک پارگی کوچک در صفحه‌ی آخر پاسپورت ویزا نداده‌اند و در راه برگشت از سفارت چین بوده که از برنامه زنگ می‌زنند و دعوتش می‌کنند و این بار همان پاسپورت هیچ مشکلی پیدا نمی‌کند...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code