اینو توضیح بده!

نویسنده: محمدتقی حاجی‌موسی
قرار ما از اول این بود که برای این پرونده با کارشناسان دیجی‌کالا و بامیلو به عنوان دو شركت اصلی ارائه‌دهنده‌ی جمعه‌ی‌سیاه صحبت کنیم. منتها دوستان روابط عمومی دیجی‌کالا بعد از صد تماس به ما گفتند...
قرار ما از اول این بود که برای این پرونده با کارشناسان دیجی‌کالا و بامیلو به عنوان دو شركت اصلی ارائه‌دهنده‌ی جمعه‌ی‌سیاه صحبت کنیم. منتها دوستان روابط عمومی دیجی‌کالا بعد از صد تماس به ما گفتند مسئول پاسخگویی فعلا نیست و معلوم نیست کی بیاید و این حرف‌ها. روابط عمومی بامیلو هم بعد از کلی صحبت گفت که دوست نداریم مصاحبه کنیم و قرار است بیانیه بدهیم و بعدا با هم حرف می‌زنیم. این طرز برخورد که از این دو شرکت به خاطر سابقه‌ی خوبشان در پاسخگویی بعید بود، باعث شد ما سوالات‌مان را که سر دلمان مانده، همین‌جا بیاوریم و منتظر باشیم یک روزی جوابش را بدهند. با این توضیح که آنچه در بیانیه‌ی دو فروشگاه آمده، برای ما قانع‌کننده نبود.

این بود سایتت؟
کسانی که می‌خواهند چنین حراجی برگزار کنند باید بدانند که مردم تشنه‌ی تخفیف هستند و منتظرند ببینند کجا پنج‌درصد تخفیف می‌دهد تا از آن بهره ببرند. حالا وقتی طبق گفته‌ی خود مسئولان سایت در هر دقیقه ده‌ها هزار درخواست برای خرید وجود داشته و این کاملا قابل پیش‌بینی بوده، آیا نباید فکری به حال سایتشان می‌کردند؟ نباید همین یک روز، تبلیغات روی اعصاب را برمی داشتند تا سایتشان سبک‌تر شود و برای بالا آمدن جان ما را بالا نیاورد؟ جالب این‌جاست که در بیانیه‌هایی که هرکدام از سایت‌ها صادر کرده‌اند، آمده «14ساعت» و «کمتر از یک ساعت» اختلال! ظاهرا حواس مدیران سایت به این نیست که الان ثانیه‌ها مهم است شاید هم به این دلیل كه درآمد بیشتر از تبلیغات برایشان اهمیت داشته است.

همین چهارتا دونه؟
اصولا شما وقتی یک چیزی را حراج می‌کنی، مشتری‌ها برای خریدش صف می‌کشند؛ یعنی تقاضا بالا می‌رود. این یعنی باید موجودی قابل‌توجهی از آن کالا وجود داشته باشد تا ملت بیخودی در صف نایستند. منتها در حراج جمعه‌ی گذشته بعضا این طور بود که کالا تنها سه ثانیه بعد از بالا آمدن فروش می‌رفته! یعنی سرعت کلیک در حد سه برابر سرعت نور! تازه مواردی دیده شده که کالا وقتی بالا آمده هم ناموجود بوده! یعنی تمام قضیه نسبیت اینشتین کشک است و ماده می‌تواند نباشد اما انرژی‌اش باشد! پاسخ مسئولان سایت در بیانیه این است که درخواست زیاد بوده که این‌طوری شده. حالا سوال ما این است که یعنی سه ثانیه؟ مگر می‌شود؟!

تاریخ انقضا هم داره؟
یکی از اصول جمعه‌ی سیاه این است که اگر شما در سال2017 هستید و این سال رو به پایان است، فروشگاه‌ها اقدام به حراج کالاهای تولیدشده در همین سال می‌کنند؛ یعنی تلویزیون تولید2017 را با 50درصد تخفیف می‌فروشند. نکته‌ای که بعید است در حراج‌های داخلی رعایت شده باشد و اصلا کسی به تاریخ تولید و ساخت توجه می‌کند؟ نکته‌ی بعد این‌که تصاویر نشان می‌دهد بعضی اجناس بدون کیفیت با تخفیف‌های سرسام‌آور در این حراجی به فروش رفته‌اند که در حالت عادی کسی پول بابت خریدشان نمی‌داد. به این صورت که مثلا یک شلوار معمولی را با قیمت ابتدایی 500 هزار تومان عرضه کنی، بعد 80درصد تخفیف بزنی رویش و 100هزار تومان بفروشی. در حالی که قیمت واقعی شلوار 50هزار تومان بوده. خوشحال می‌شدیم اگر دوستان روابط عمومی و مسئولان سایت این سوال را هم پاسخ می‌دادند....ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code