استقبال كردند اما هیچ پیشنهاد ی ندادند

نویسنده: سعیده نیک‌اختر
«نیما حسین‌پور سالوکلایی، ایران، برنز مدال». کافی بود مجری مراسم اختتامیه‌ی مسابقات جهانی مهارت در محوطه‌ی «آره‌نا»ی ابوظبی با لهجه‌ی غلیظ انگلیسی و به سختی، این نام را بگوید...
«نیما حسین‌پور سالوکلایی، ایران، برنز مدال». کافی بود مجری مراسم اختتامیه‌ی مسابقات جهانی مهارت در محوطه‌ی «آره‌نا»ی ابوظبی با لهجه‌ی غلیظ انگلیسی و به سختی، این نام را بگوید تا اندک تماشاگران ایرانی حاضر، به وجد بیایند. نام ایران در میان 51 رشته‌ی رسمی شركت‌كننده در مسابقات، فقط برای یک بار در بخش اهدای مدال‌ها شنیده شد و آن وقتی بود که نیما، جوان بیست‌ودوساله‌ی مازندرانی روی سکو رفت. حسین‌پور در رشته‌ی لوله‌کشی و تاسیسات در کنار 28 رقیب جهانی دیگر شرکت کرد و با کسب 720 امتیاز و با اختلاف هشت امتیاز نسبت به نفرات طلایی که سوییسی و اتریشی بودند، برنز گرفت آن هم در حالی‌که هیئت داوران، هیچ شركت‌كننده‌ای را شایسته‌ی مدال نقره ندیدند.

 اهل کجایید و رشته‌ی تحصیلی‌تان به مهارتتان مرتبط است یا نه؟
بله، مرتبط است. ترم آخر کارشناسی تاسیسات هستم. بچه‌ی مازندرانم. در ساری زندگی می‌کنم اما دانشگاهم در رشت است و فعلا ساکن این‌جا هستم.

 قبل از تحصیل در دانشگاه، چقدر با این رشته آشنایی داشتید؟
دایی‌ام در کار تاسیسات ساختمان بود و من هم از همان دوازده، سیزده سالگی کنارش شاگردی کردم. همان‌جا کم‌کم طراحی تاسیسات بهداشتی و آبرسانی را یاد گرفتم. وقتی به دبیرستان رفتم با وجود این‌كه به تربیت بدنی علاقه‌مند بودم ولی در هنرستان فنی، رشته‌ی تاسیسات را انتخاب کردم.
 
از چه طریقی با مسابقات ملی مهارت آشنا شدید؟

سال سوم هنرستان كه بودم، فراخوان دادند که در این مسابقات ملی مهارت شرکت کنیم، چون مربی‌ام از قبل من را می‌شناخت و می‌دانست که سال‌هاست کار می‌کنم، پیشنهاد داد که در این مسابقات شرکت کنم. آن‌جا بود که تازه فهمیدم فنی و حرفه‌ای چیست. فهمیدم مسابقات کشوری و جهانی هم دارد. در واقع از همان‌جا به مسابقات ملی مهارت راه پیدا کردم.
 
برای انتخاب در مسابقات مهارت جهانی، چه مراحلی را گذراندید؟

سال91 در مسابقات استانی برنده و برای مرحله‌ی بعدی انتخاب شدم. آن سال ما دو نفر بودیم و چون مسابقات محدوده‌ی سنی دارد و دوستم آخرین سالی بود که می‌توانست شرکت کند، با هم قرار گذاشتیم، او همان دوره شرکت کند و من هم دوره‌ی بعدی‌اش. محدوده‌ی سنی برای شرکت در مسابقات مهارت تا بیست‌وچهارسالگی است. مسابقات مهارت، هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود. معمولا تا سن زیر 21 سال ثبت‌نام می‌کنند تا در زمان برگزاری به مشکل نخورند. سال96 چون برای اولین بار این رشته به صورت رسمی در مسابقات گنجانده شده بود و سنم اجازه می‌داد، برای دومین بار در مسابقات ملی مهارت شرکت کردم.

 بعد از گرفتن مدال برنز و برگشت به ایران، مسئولان چه برخوردی با شما داشتند؟
متاسفانه این‌جا چندان اهمیت نمی‌دهند. در حالی‌که این مسابقات در سطح جهانی بعد از المپیک، بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین مسابقات است. اگر شما به ابوظبی می‌آمدید، متوجه عظمت مسابقات می‌شدید. بازدیدکننده‌ها معمولا از بهترین شرکت‌ها و معتبرترین نهادها هستند. این مسابقات برای فنی‌کارها و متخصصان اهمیت زیادی دارد اما در ایران این مسابقات نه‌تنها شناخته‌شده نیست بلکه به آن چندان اهمیت نمی‌دهند. سال 92 هم همین‌طور بود. بعد از این‌كه از مسابقه برگشتیم، تا یک ماه تبریک گفتند و بعدش همه چیز تمام شد! فهمیدیم ما باید خودمان برای خودمان کاری کنیم. مسئولان استقبال کردند اما هیچ پیشنهاد کاری نداشتند. رئیس فنی و حرفه‌ای مازندران به دیدنمان آمد اما هیچ برنامه‌ای برای ما نداشت. حتی قول دادند برایمان مراسم می‌گیرند که متاسفانه هنوز نگرفته‌اند...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code